Bieganie niszczy kolana

fanka14

Bieganie niszczy kolana

Postautor: fanka14 » sob gru 29, 2012 8:31 pm

Słyszałam, że bieganie po asfalcie przeciąża stawy kolanowe i prowadzi do artrozy.
Czy tak samo jest np. z biegiem po bieżni, albo po leśnych ścieżkach? - tutaj podłoże jest miękkie i teoretycznie powinien być mniejszy nacisk na stawy.

Czytałam opinie lekarzy którzy twierdzą, że najważniejsza jest systematyczność i zupełnie bez znaczenia jest rodzaj powierzchni, czy obuwia jakie stosujemy. Jeśli biegamy regularnie, nasze stawy, ścięgna, wiązadła, dyski i mięśnie przyzwyczajają się do zwyczajowego uderzania. Ciało przystosowuje się i radzi sobie z wymaganiami terenu.
Niestety, kto z nas przyzna się do regularnego treningu?

Betita

Re: Bieganie niszczy kolana

Postautor: Betita » sob gru 29, 2012 8:59 pm

Interesujące hmmm :-) choć ja nadal szukam odpowiedzi odnośnie bólu mojego kolana. Może to niesystematyczność.
Takie sezonowe zrywy są gorsze niż brak aktywności :-)

elen44

Postautor: elen44 » pt kwie 11, 2014 10:05 am

Ja parę lat temu również miałam problem z prawym kolanem podczas biegania. Po jakimś tygodniu biegania odczuwałam dość silny ból w przyśrodkowej części, który nie pozwalał mi kontynuować biegu. W czasie chodzenia ból ustawał.
Robiłam prześwietlenie stawu, które nic nie wykazało. Na jakiś czas przerwałam moją przygodę z bieganiem.

Jak się później okazało problem był związany właśnie z biegiem po asfalcie, nawierzchnia ta dość mocno obciążała moje kolana.Nie zaobserwowałam podobnych dolegliwości podczas biegu po ścieżkach polnych.
Więc może w tym tkwi problem.

rukarola

Postautor: rukarola » pn paź 27, 2014 9:09 pm

Mnie bolą kolana ale mój lekarz stwierdził,ze nie od biegania tylko od masy. Mam 16 kg nadwagi.

Asteriusz

Postautor: Asteriusz » wt paź 28, 2014 9:52 am

Oczywiście, że niszczy. Mówi się, że sport to zdrowie - ale przecież, cóż, to są wielkie obciążenia. Może to spowodować nadwaga. Ruch jest dobry, ale trzeba uważać, by nie przeciążyć stawów. Najlepiej porozmawiać z fizjoterapeutą (np. telemedi.co i przedstawić mu harmonogram ćwiczeń.)

Zofija

Postautor: Zofija » czw paź 30, 2014 10:40 am

Ja też miałam ten problem. Niestety moje kolana bardzo odczuwają bieganie po asfalcie, dlatego staram się robić to jak najrzadziej. Biegam najczęściej po lesie.

jarek1

Postautor: jarek1 » sob lis 15, 2014 2:31 am

w przypadku osób z nadwagą bieganie nie jest zalecane, bardzo istotne mieć też odpowiednie obuwie amortyzujące

sakiewkamarek

Postautor: sakiewkamarek » pn sty 05, 2015 1:48 pm

Dobrze jest też biegać po lesie np. a nie po drodze, betonie itp.

Wróć do „Jogging - bieganie”