Jedz sezonowe owoce i warzywa

Jak się zdrowo odżywiać i nie tyć? - sposób na piękną figurę
Betita

Jedz sezonowe owoce i warzywa

Postautor: Betita » wt sty 01, 2013 2:28 pm

Jedzmy sezonowe owoce i warzywa, to najcenniejsze źródło witamin i mikroelementów.
Owoce i warzywa sprowadzane w okresie zimowy zawierają samą chemię, a zrywane przedwcześnie dojrzewają w warunkach transportu nasączone substancjami pobudzającymi ich do dojrzewania i konserwującymi przed zepsuciem.
Niestety wiele z nas kupuje czerwone pomidory, czy truskawki sugerując się tylko ich wyglądem. Ich smak jest jednak sztuczny i bez wyrazu. A chemia kumuluje się w naszym organizmie powodują choroby i szereg rożnych dolegliwości.

Tak wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Zjadając sprowadzone warzywa i owoce z Hiszpanii, Grecji, czy Chin mamy poczucie, że inwestujemy we własne zdrowie, a tak na prawdę przybijamy przysłowiowy gwoźdź do naszej trumny!

misia_m

Re: Jedz sezonowe owoce i warzywa

Postautor: misia_m » pt sty 18, 2013 11:09 am

No właśnie - a co zrobić w zimie? Lepiej jeść sprowadzane warzywa, które jednak warzywami pozostają czy mrożone, ale nasze? Mam z tym nieustanny problem - człowiek chciałby się dobrze odżywiać, a tutaj możliwości bardzo ograniczone...

Betita

Postautor: Betita » pt sty 18, 2013 7:11 pm

Misia, myślę, że mrożonki będą o wiele wartościowsze niż pełne konserwantów warzywa i owoce.
Ja zawsze przygotowuje się do zimy mrożąc sezonowe warzywa i owoce. A później wykorzystuje je na bieżąco w kuchni.
...i dlatego nawet w zimie mogę się cieszyć pysznym smakiem i aromatem truskawek mniam
Choć wiadomo, że tak przechowywane warzywka, czy owoce troszkę tracą na wartości i smaku.
Zastanawiam się jednak jak duża jest utrata witamin? Podobno, gdy warzywa poddamy od razu głębokiemu mrożeniu (niektóre zamrażalniki mają taką funkcję) utrata składników odżywczych jest dużo mniejsza hmm

dorota11

Postautor: dorota11 » wt sty 14, 2014 12:52 pm

Betita pisze:Owoce i warzywa sprowadzane w okresie zimowy zawierają samą chemię

Z owocami dostarczanymi do sklepów w okresie ich dojrzewania jest podobnie . Zawodowo zajmuję się wdrażaniem systemu HACCP( jest to system chroniący żywność od momentu jej wyprodukowania aż do sprzedaży konsumentowi )
i różne rzeczy już widziałam . Zdaję sobie sprawę , że ta odpowiedź jest nieco pesymistyczna . Pragnę jedynie zwrócić uwagę was wszystkich na to , abście zwracali uwagę na pochodzenie produktów żywnościowych które kupujecie - nawet jeśli są to owoce .

Smaug

Postautor: Smaug » wt mar 25, 2014 11:03 am

Myślałem, że to oczywista i powszechna wiedza... :) Te produkty dojrzewają nie na drzewach (czy tam gdzie powinny), tylko podczas transportu :)

Zresztą jadłem miesiąc temu truskawki z Hiszpanii czy bóg wie skąd, to w zasadzie gdyby nie wygląd, to nie wiedziałbym, że to truskawki. One po prostu nie miały smaku ;]

slawkox29

Postautor: slawkox29 » pt mar 28, 2014 5:57 pm

Ja jem cały czas owoce i warzywa :)

Goskaa

Postautor: Goskaa » pn mar 31, 2014 9:29 am

W odpowiedzi chciałabym podzielić się swoim wyborem w okresie zimowym. Tak jak wspominaliście wcześniej owoce dojrzewają w wszelkich innych warunkach, byleby nie na drzewie/krzaku ;) Mrożonki są dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza przy wyborze kieruję się polskimi markami takimi jak polarica, ulmer, maków. W zimie, kiedy zapotrzebowanie na witaminy wzrasta decyduję się na owoce w puszce (ananasy np bakallandu):)
Nic tak nie wpływa na ducha jak ciało.

Tago

Postautor: Tago » pn mar 31, 2014 1:21 pm

Ja też polecam mrożonki w okresie jesienno-zimowym. Są o wiele smaczniejsze i zdrowsze od tych sprowadzanych z zagranicy. Wspierajmy polską gospodarkę :P choć szczerze, to nie zawracam na to zbyt dużej uwagi. A wy? Co jest lepsze?

Goskaa

Postautor: Goskaa » śr kwie 02, 2014 11:05 am

Ja raczej staram się wybierać polskie produkty ;) oczywiście tam - gdzie jest to możliwe :)
Nic tak nie wpływa na ducha jak ciało.

malwa_malwa

Postautor: malwa_malwa » śr kwie 02, 2014 11:13 am

no właśnie, trzeba jeść to na co aktualnie mamy sezon, najgorzej jest z tym zimą, ale teraz mamy już znacznie ułatwioną sprawę ;)
carpe diem.

Wróć do „DIETA na całe życie - prawidłowe odżywianie”